д-р Нина Еленкова-Пападопулу, лекар по дентална медицина и дипломиран лекар по класическа хомеопатия
– Лошата зъбна хигиена е сред основните фактори за развитието на възпаления на венците и пародонтит. Къде грешим най-вече и как да си помогнем?
– Пародонтитът представлява възпаление на меките тъкани около зъба и всички структури, които го поддържат на място. Статистиката за разпространението на това заболяване е плашеща, а последствията от него – изключително сериозни. Според Световната здравна организация почти цялото възрастно население е засегнато в някаква степен, като главен виновник за това е неправилната грижа за зъбите. При натрупване на зъбна плака, последвано от развитие на зъбен камък стартира възпалителен инфекциозен процес. Възпалението прогресира в дълбочина, засяга и костта, която бавно започва да се разгражда. Зъбите започват да се клатят, може да се стигне и до загубата им.
За да го предотвратим, от основно значение е зъбната хигиена. Важно е да мием зъбите след всяко хранене, минимум по 3 мин. Тук ключов момент е, че не бива да го правим непосредствено след ядене, когато пада нивото на pH в устата, повишава се киселинността и започва извличане на микроелементи от емайла (съответно той става по-мек). Вечерното и сутрешното миене на зъбите са задължителни, както и почистването със зъбен конец, който достига до повърхностите, до които четката няма достъп. Вече имаме на разположение и малки интердентални четчици, с които можем да достигнем кухините между зъбите ниско долу към венеца. Ако използваме тези средства, можем да намалим зъбната плака с до 50%. Внимавайте при избора на четка – нека не е много твърда, особено за тези, които имат възпалени или кървящи венци. Друга важна хигиенна мярка е почистването на езика. Прави се със специална четка, тъй като повърхността му не е гладка и върху нея се задържа налеп, който е предпоставка за ускорено развитие на микроорганизми. Водите, които ползваме за жабурене, също имат такава цел.
Криви зъби, лоша захапка, лошо поставени пломби или стари и счупени, лоши корони и мостове са също фактори за задържането на хранителни остатъци и образуване на зъбна плака. Някои пациенти дълго време не посещават стоматолог. За всички тях е добре да знаят, че при кървене на венци или метален вкус и неприятен дъх в устата не бива да отлагат прегледа, както и при възпалени, подути венци или при поява на джобове между зъбите и венците. Всички те може да са признаци на гингивит (възпаление само в меките тъкани), което предшества пародонтита.
– Какви са препоръките ви за лечение?
– Подходът е индивидуален – трябва да се направи саниране на устната кухина, смяна на лошите пломби, да се види каква е причината за възпалителния процес и да се подобри хигиената в устата. Освен елиминирането на локалните фактори, обикновено препоръчвам на пациентите си и подходящи хомеопатични средства, което може да ускори и да подпомогне оздравителния процес. При почистване на зъбния камък, например, препоръчвам прием на Арника D30, по 1 доза непосредствено след манипулацията. Арника намалява негативните ефекти от травмата върху засегнатите тъкани, действа обезболяващо и помага за по-бързото спиране на кървенето. При тежки форми на пародонтит с разязвявания и с гноене е подходящо лекарството Меркуриус солубилис D30. Тук може да се включат и Шуслерови соли №11 и №12, за изчистване на гнойните процеси – по 5 табл. дневно, за дълъг период от време – поне 2-3 месеца.
Основно хомеопатично лекарство за пародонтит е Hekla lava, която има голям ефект върху заболявания на костите и особено към челюстите. При остри състояния се прилага Hekla Lava D30 – по 1 доза 2 пъти на ден за 2-4 седмици или до настъпване на подобрение. При хронично състояние (генерализиран пародонтит) препоръчвам Hekla Lava D10, по 1 доза 2 пъти на ден за 2 месеца. При нужда можем да повторим този курс на лечение след интервал от 1 месец или да го продължим за още 2 месеца.
Може да използвате и следната комбинация Шуслерови соли – №1, №2 (сутрин, по 5 табл.), №7 и №11 (вечер, по 5 табл.), които правят пародонта по-здрав и еластичен. По принцип тази комбинация соли препоръчвам и при всички малки деца, като профилактика срещу кариеси, тъй като подпомагат вътречелюстната минерализация на непробилите зъби. Дозировката е по 1 табл. от всяка сол дневно, за дълъг период от време.
– Хомеопатията явно има своето приложение в стоматологичната практика. Какви са най-честите случаи, в които може да ни е полезна?
– Примерите са много – в лечението на гингивити можем да използваме Хекла лава D10 – 2 пъти по 1 доза дневно, за период от няколко месеца. Това лекарство се съчетава чудесно с Шуслерови соли №3, №4 и №5, по 2 табл. от всяка сол дневно. Целта е възможно най-бързо да се овладее възпалението, да се подобри кръвооросяването и състоянието на венците.
Ортодонтските корекции стават все по-често използвани, което е чудесно. Но хомеопатията може много да помогне за намаляване на болката и за по-бързо възстановяване. Тук мога да препоръчам соли №1 и №2 – 3 пъти по 2 табл. дневно, и Арника D6 – по 1 доза, 2 пъти дневно при болка след поставяне на ортодонтски апарат или брекети. Така терапията протича по-леко, по-бързо и по-успешно.
Изключително добър ефект се наблюдава и от приложението на хомеопатичните лекарства Арника, Фосфор и Хиперикум при екстракция на зъб, особено ако става дума за мъдрец. За предотвратяване на появата на усложнения, можете да използвате Арника D30 – по 1 доза 3-4 пъти дневно за няколко дена след манипулацията, до настъпване на подобрение. Намалява болката, предотвратява кървенето и отока на тъканите, ускорява заздравяването, предотвратява появата на възпаление. При кръвоизлив с яркочервена кръв след изваждането на зъба, може да вземете Фосфор D30, на всеки 30 мин. по 1 доза до спиране на кървенето. А при усещане на остра, невралгична болка може да се приложи Хиперикум D30 – 3 пъти по 1 доза дневно, до настъпване на подобрение.
Някои пациенти са по-изплашени не толкова от предстоящата болка, колкото от неприятните усещания по време на стоматологични манипулации, свързани с рефлекторно гадене и позиви за повръщане. За всеки, който има подобни оплаквания, е подходящо хомеопатичното лекарство Ипекакуана D30 – по 1 доза при нужда. А за тези, които са силно изплашени и притеснени – Гелсемиум D30, по 1 доза в деня преди посещението в кабинета. А в деня на самата манипулация – по 1 доза на всеки час. Подходящо е за хора, които изпитват силен уплах, като „парализирани” са от страха.
Източник: 24 ЧАСА